Sülearvuti emaplaat kutu = prügikasti?

Postitatud kategooriasse Uncategorized

Kui jutuks on sülearvuti emaplaat, siis võtab nii mõnegi sülearvuti brändi Eestipoolne esindaja aluseks müstilised hinnad. Sülearvuti emaplaat maksab nende sõnul vahemikus 500-1000 eurot.

Sellist überhinda kuuldes on järeldus loogiline: mõistlik lahendus on osta mitte uus sülearvuti emaplaat, vaid uus rüperaal. Sülearvuti kompaniile on selline järeldus mokkamööda, sest uue sülearvuti ost toob talle tunduvalt rohkem revenüüd kui lihtsalt uus sülearvuti emaplaat. Ja kui mõni loll ostabki oma vanale sülearvutile uue arvuti hinnaga uue emaplaadi, siis on see ju veelgi tulusam asjade käik.

Aga palju maksab reaalselt üks sülearvuti emaplaat?

Otse tehasest tulnuna on sülearvuti emaplaat kindlasti imeodav. Poelettide hinnad olenevad aga riigist. Kui elad Hiinas või USA-s, siis on elu mõnus: uus sülearvuti emaplaat maksab sageli 60-120 eurot. Euroopas jäävad hinnad 150-250 euro kanti. Eesti pole sülearvuti emaplaatide hindade mõistes Euroopa.

USA ja Hiina sülearvuti emaplaatide hinnad panevad kõrvu liigutama. Samas ei ole nende Eestisse tellimine nii päikseline. Tellides tuleb arvestada järgmiste asjaoludega.

1. Hinnale lisandub transpordi kulu 30-50 eurot.

2. Kui sülearvuti emaplaat jõuab kohale, tuleb Eesti riigile tasuda käibemaks 20% emaplaadi ja tema transpordi koondmaksumusest.

3. Lisaks tuleb täita äärmiselt keerulised tollipaberid. Enamik inimesi jääb sellega jänni. Antud tegevuses saab abi tolliagendilt, kes võtab protseduuri eest tasu u 30-50 eurot.

4. Juhul kui saadetis on vigane, on saanud transpordi käigus vigastada või on sellega juhtunud midagi muud, siis Hiina või USA edasimüüja vahetab hea meelega osa välja, kuid eseme tagasisaatmise kulud peab kandma tellija.

Kui sülearvuti emaplaat tellida Euroopa siseselt, siis võikaid tolliprotseduure läbima ei pea. Samas on hinnad oluliselt kallimad ning nii mõnigi edasimüüja lisab juurde hämmastavalt kõrge transpordi kulu. Vahel koguni kuni 60 euro.  Kui saadetiseks on sülearvuti emaplaat, on normaalne saatekulu 10-20 eurot.

Vahet pole kas sülearvuti emaplaat tellida Euroopa Liidust, USA-st, Hiinast või mõnest muust kolmandast riigist, tuleb arvestada veel järgmiste riskidega:

1. Tellitud sülearvuti emaplaat ei sobi Sinu arvutile. Sülearvuti emaplaat on niivõrd spetsiifiline, et tellimiseks ei piisa sellest kui tead mis mudel sülearvuti on. Vaadata tuleb sülearvuti emaplaadi numbrit. Ühele mudelile on võimalik saada ka erineva seerianumbriga emaplaate, ent usu – see on juba kõrgem pilotaaž.

2. Internetist tellides võib kergesti tünga saada. Edasimüüja leht võib olla kvaliteetne ja tore, ent kuidas Sina tead, et seal taga ei ole terve parv tüngapeetreid?

3. Juhul kui Sa ei ole proff või lihtsalt tehnilistes erakordselt andekas, siis võid sa 95% juhtudest oma uue emaplaadi paigaldamise käigus nässu keerata.

Juhul kui endal ei ole huvi mõnikümmend eurot sellise võimlemise ja närveldamisega kokku hoida, siis saavad Raalimeistrid teha Sulle kogu selle protseduuri lihtsaks, mõnusaks ja turvaliseks. Enamikel juhtudel saame tellida Sulle välisriigist uue emaplaadi hinnaga  120-200 eurot. Sülearvuti emaplaadi paigaldamine maksab 28 eurot. Juhul kui sülearvuti emaplaat on paigaldatud Raalimeistrite poolt, kehtib tööle 3 kuud garantiid.

Sülearvuti emaplaat katki? Enne kui otsustad prügila kasuks, küsi pakkumist teave@raalimeistrid.ee